0
News > 2020 British Hairdressing Awards Finalists Announced
October 8, 2020

2020 British Hairdressing Awards Finalists Announced

2020 British Hairdressing Awards Finalists Sponsored By Schwarzkopf Professional
close formula

Here Are The 2020 British Hairdressing Awards Finalists

This just in! HJ’s British Hairdressing Awards 2020, sponsored by Schwarzkopf Professional, just announced their 2020 finalists. In a COVID-19 world, this year’s awards show looks a bit different—check out the socially distant judging event below! Tune in Monday, Nov. 30 to watch the event digitally and keep reading for all of the 2020 finalists.

 

The judges attended the first round in controlled time slots at the spacious ExCeL London venue. They were required to wear PPE and socially distance to deliberate independently. Check out the photos!

 

 

Drumroll, Please! And The 2020 BHA Finalists Are… 

 

Regional Finalists:

 

Eastern

Paul Falltrick, GFC Hairdressing

Lisa Graham & Joseph I’Anson, Mark Leeson

Antonio Palladino, Antonio Giovanni Hairdressing

Callum Standen-May, STANDENMAY

Angelo Vallillo, DNA Art Space

Kai Wan, Pkai Hair

 

International

Nathan Armagnacq & Jacky Chan, Oscar Oscar Chadstone, Australia

Antoinette Beenders, Aveda, USA

Alexis Ferrer, Anna Ferrer, Spain                              

Shogo Ldeguchi, Fabric, Japan

Judith McEwen, TONI&GUY Perth Central, Australia

Alain Pereque, AP Education, Canada

Silas Tsang, Blushes, Canada

 

London

Jordanna Cobella, Cobella

Daniele De Angelis, TONI&GUY Shoreditch

Errol Douglas, Errol Douglas London

Danilo Giangreco, Danilo Hair Boutique

Anthony Grant, Linnaean Hair Salon

Andy Heasman, RUSH Hair Victoria

 

Midlands

Royston Blythe, Royston Blythe

Tracey Devine-Smith, French & Ivi

Stephanie Gamble & Ashley Gamble, Ashley Gamble Salon

Michelle Griffin, Griffins

Shaun Hall, Mark Leeson

Nick Malenko, Royston Blythe

 

North Eastern

Ross Charles, Ross Charles

Sophie Gibson, Hooker + Young

Rick Roberts, Rick Roberts

Michelle Rooney, Hooker + Young

Emma Simmons, Salon 54

Jonathan Turner, Hooker + Young

 

Northern Ireland

Julie Cherry, Shane Bennett Salon

Zara Colhoun, Stafford Hair

Julian Dalrymple, Sittingroom @ The Hub

Keith Kane, Keith Kane Hair International

Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing

Nicola Murray, Nicola Murray Hair

 

North Western

John Claxton, Claxton Hair Co.

Stephanie Darbyshire, TONI&GUY Deansgate

Laura Kulik & Ria Kulik, The Hairbank

Marcello Moccia & Karen Perry, Room 97 Creative

Gary Taylor, Edward & Co

Melenie Tudor , En Route

 

Scottish

Dylan Brittain, Rainbow Room International

David Corbett, David Corbett Hairdressing

Jason Hall, Jason Hall Hairdressing

Gary Hunter & Leslie Hunter, Frances Hunter Hairdressing

Kay McIntyre, McIntyres

Caroline Sanderson, Ego Hair Design

 

Southern

Seung-Ki Baek, RUSH Hair Epsom

David Baker & Ben Hendry, The Vault Hair & Spa

Thomas Hills, TH1 Hair

Altin Ismaili, Marc Antoni, Reading

Leonardo Rizzo, Sanrizz Guildford

Krysia West, Perfectly Posh Hair

 

Wales & South West

Craig Chapman, Craig Chapman Salon

Ijan Davies Emrus, Ocean Hairdressing

Josh Goldsworthy, Goldsworthys

Martene Mallett & Alison Adams, MODE

Ken Picton, Ken Picton Salon

Karoliina Saunders, Karoliina Saunders Hair Design

 

Specialist Finalists:

 

Afro

Lathaniel Chambers, Lathaniel Couture Hair and Beauty

Anthony Grant, Linnaean Hair Salon

Aycan Kemal, New York Hair Design

Rick Roberts, Rick Roberts

Caroline Sanderson, Ego Hair Design

Anne Veck, Anne Veck

Darren Webster, Electric Space

 

Artistic Team

MODE Artistic Team

RUSH Artistic Team

TONI&GUY Artistic Team

Essensuals Artistic Team

DNA Art Space Artistic Team

Hooker + Young Artistic Team

 

Avant Garde

Seung-Ki Baek, RUSH Hair Epsom

Emmanuel Esteban, Salon Sloane

Brooke Evans, Be Ironbridge

Sylvestre Finold, Metropolis Hairdressing

William Gray & Bianca Gray, Grays International

Robert Masciave, Metropolis Hairdressing

Anne Veck, Anne Veck

 

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year

Clayde Baumann, D&J Ambrose

Paul Dennison, Ken Picton Salon

James Earnshaw, Hazel & Haydn

Suzanne McGill & Dylan Brittain, Rainbow Room International

Jo O’Neill, TONI&GUY Sloane Square

Chris Williams, RUSH Hair Chichester

Gary Hooker & Michael Young, Hooker + Young

 

Men’s

Craig Chapman, Craig Chapman Salon

Charlie Cullen, Joe & Co

Tracey Devine-Smith, French & Ivi

Andrea Giles & Terri Kay, Mark Leeson

Jason Hall, Jason Hall Hairdressing

Christian Wiles, Christian Wiles Hairdressing

 

Newcomer

Alessandro Barca, TONI&GUY Canary Wharf

Molly Drummond, Hooker + Young

Kate Drury, MODE

Sam Elliot, TONI&GUY, Covent Garden

Tori Ellis, KAM Hair and Body Spa

Lauren Killick, TH1 Hair

 

Trend Image

Sarah Black                                        

Martin Crean, MODE

Ashley Gamble, Ashley Gamble Salon

Steven Goldsworthy, Goldsworthys

Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing

Darrel Starkey-Gettings, Taylors Hair Studio

 

For more information, visit www.hji.co.uk/british-hairdressing-awards-sponsored-by-schwarzkopf-professional.